IHC – nutikas harvesteri lõikepea juhtimine

 

Nutikas harvesteri lõikepea juhtimine (IHC) muudab operaatori töö lihtsamaks ja parandab laasimiskvaliteeti

Laasimisnugade survete õige seadistus on harvesteri lõikepea hea ja täpse töö põhinõue. Õigete seadistuste määramine põhineb erinevatel muutujatel, nagu puuliik, puu suurus, töötingimused, ning seega nõuab õige seadistuse leidmine teadmisi ja kogemusi.

Nutikas harvesteri lõikepea juhtimine (IHC) automatiseerib osaliselt need seadistused ja muudab operaatori töö lihtsamaks. Harvesteri lõikepeal olev andur mõõdab jõudu, millega puu surutakse vastu lõikepead ja reguleerib ülemiste laasimisnugade surved parima võimaliku laasimistulemuse saavutamiseks.

 

IHC eelised

Laasimisnugade jõu juhtimine hoiab hüdrosurved optimaalsena erinevates tingimustes. Õiged seadistused tagavad mõõtmistäpsuse, laasimiskvaliteedi ja väikesema kütusekulu. IHC suurendab ka tootlikkust ja lõikepea vastupidavust.

IHC harvesteri lõikepeal

Parem mõõtmistäpsus

Laasimisnugade survejõud on alati ideaalne. Puu surutakse vastu harvesteri lõikepead õige jõuga, mis tagab hea mõõtmistäpsuse.

Harvesteri juht tööl

Lihtsustab operaatori tööd

Operaator määrab laasimisnugadele vajaliku jõutaseme ning IHC mõõdab survejõudu ja reguleerib seda vastavalt vajadusele automaatselt.

Palgid

Suurepärane laasimiskvaliteet

Puitu ei lõigata sisse ja kuna lõiketera surve pole ülemäära suur, ei kahjustata materjali pinnakihti ja puu säilitab oma värskuse ning lisandväärtuse. Peale selle ei lõdvene puu haare lõiketera madala surve tõttu isegi oksakohtades.

Harvester metsas

Aja kokkuhoid

Võimalik, et tööpäeva jooksul tuleb harvesteri lõikepea seadistusi muuta. IHC-ga on seadistusi vaja muuta harvem, kuna süsteem kohendab neid automaatselt. Ja kui ongi vaja muudatusi teha, siis on reguleerimine kiire ja lihtne.

Palgid metsas

Kütusetõhusus

IHC-ga välditakse laasimisnugade üleliigset survet. Kui laasimisnoad surutakse puu vastu õige jõuga, väheneb ka kütusekulu.

Harvesteri lõikepea metsas

Vastupidavus

IHC-ga ei koorma laasimisnugade survejõud liigselt lõikepead. Nii säilivad harvesteri lõikepea osad kauem, kuna need ei ole tarbetult pinges.

 

IHC mõõdab ja reguleerib laasimisnugade tööd

Puu suurus, töötingimused ja -viisid mõjutavad puu töötlemiseks vajaminevat jõudu. Harvesteri lõikepea ülemises laasimisnoas paiknev andur mõõdab lõikepea ja puu vahelist kontaktjõudu ning automaatika reguleerib laasimisterade kokkusurumist nii, et puu surutakse vastu lõikepead sobiva jõuga.

Uue masina käiku võtmisel on laasimisnugade surved põhilistele puuliikidele eelseadistatud, aga neid saab vajadusel operaator ka muuta.

IHC valikuga on TimberMatic juhtsüsteemis menüü, mida kasutatakse harvesteri lõikepea ja konkreetse puuliigi vahelise kontaktjõu sihttasemete määramiseks; nende sihttasemete alusel reguleerib IHC survejõudu. Lähtepunktiks on jõutasemed seatud neutraalasendisse, mida IHC automaatselt suurendab või vähendab puu muutuvate parameetrite järgi.

Operaator ei pea enam nii tihti harvesteri lõikepea seadistusi puu omaduste või töötingimuste muutumise tõttu reguleerima, sest IHC reguleerib ise laasimisterade surverõhku vajaduse järgi. Operaator jälgib lõikepea tööd ja vajadusel kohendab IHC sobivad survetasemed.

Harvesteripea H212 töös

H212 harvendusraie jaoks

H212 on kaherattaveoga harvesteri lõikepea, mis on mõeldud harvendusraie jaoks, muutes selle kasutamise lihtsaks isegi tihedates metsades.

Harvesteri lõikepea H423

Neljarattaveoline H423

H423 on loodud harvendusraie ja peenikeste puude jaoks.