Mida te saate mesilaste abistamiseks teha?

Mesilaste jaoks on viimased aastad olnud keerulised. Võimalikud põhjused võivad olla mitte piisavalt rohttaimi ja kehvad toitained. Mida te saate sellega seoses teha? Tuleb välja, et küllaltki palju.

Mesilased on hädas. Ja see tähendab, et ka meie oleme hädas, kuna nad vastutavad kolmandiku toidu eest, mida me sööme. Kui nad kaovad, siis me tõenäoliselt ei nälgiks, kuid nad on siiski meie toiduahela väga oluline osa.

Seetõttu meelitavad ja toidavad teiesarnased kodused aiapidajad mesilasi, lisades maastikukujundusse või puuviljaaeda tolmlemissõbralikke taimi. Kui teile pakub see mõte oma aiaga seoses huvi, siis saate teha järgmist.

1. Pakkuge nektarit ja õietolmu. Mesilased vajavad ellujäämiseks nii nektarit kui ka õietolmu. Nektarit kasutatakse mee valmistamiseks, mis on süsivesik, mida mesilased kasutavad kiiresti energia saamiseks. Kuid meemesilaste hoolikad jälgijad märkavad, et neil on tagajalgade küljes õietolmu kogumise kotid. Selle õietolmu kannavad nad tarusse ja muudavad selle millekski, mis on tuntud mesilasleiva nime all. Erinevalt mee kiirest lihtsast energiast saab mesilasleivast proteiini, rasvu, mineraale ja vitamiine. See on oluline toit, eriti taru noorematele elanikele, muutes selle tarude kasvamise ja heaolu jätkamise seisukohast kriitiliseks.

Mis on hea mesilaste jaoks, võib olla ka meeldiv ja kasulik teile. Lihtsasti kasvavad ja meeldivalõhnalised mündi perekonna liikmed on meemesilaste magnetid. Mündi (Lamiaceae) perekonda kuuluvad mitmed maitsetaimed, sealhulgas basiilik, tüümian, lavendel, sidrunmeliss, pune, majoraan, rosmariin, salvei. Seega miks mitte istutada lõhnav aed, mis koosneb täielikult maitsetaimedest, mida teie ja mesilased saavad võrdselt nautida.

2. Hoidke see soojana. Mesilased vajavad töötamiseks soojust. Kui temperatuur on alla 13 °C, ei saa nad isegi lennata, ning neid ei ole näha töötamas enne, kui termomeeter näitab 14 °C. Mida kiiremini päike teie aeda paistab, seda kiiremini hakkab mesilastel soe ja nad muutuvad aktiivseks.

3. Pakkuge kaitset. Tuul võib olla mesilaste jaoks probleemiks, kuna see muudab täpselt lendamise keeruliseks ja hajutab lõhna, mis neid toidu juurde meelitab. Kui teie aed on veidi tuule eest kaitstud, siis nektari lõhn levib ja näete tegutsemas rohkem mesilasi.

Tuult takistavad põõsad, puud või hoone võib aidata tuule vastu ja pakub pärastlõunal varju. Mesilastele ei meeldi liigne kuumus ja nad lõpetavad töötamise, kui väljas on üle 38 °C – pärastlõunane väike vari saab aidata neil töötada kauem, pakkudes eluks vajaliku nektari ja õietolmu kogumiseks rohkem aega.

4. Tagage pidev õitsemine. Elujõulise taru toetamiseks peavad mesilased koguma toitu varakevadest kuni hilissügiseni. Kui soovite võõrustada mesilase kogu hooaja, on väga oluline, et neil oleks kogu aeg toit saadaval, mis tähendab erinevate lillede istutamist. Veenduge, et teie plaan hõlmaks taimi, mis õitseksid hooajal erinevatel aegadel. Vaadake selle kohta näpunäiteid artiklist „Teie aed: täies elujõus vohamas kogu hooaja“.

5. Ärge kasutage teatud pestitsiide. Mõned pestitsiidid on mesilaste jaoks kahjulikud – te võite tahta kasutada nende asemel midagi muud. Kahjurite (nt lehetäiliste) ohjamiseks võib olla parem valik putukaid tõrjuv seep.

Nagu te näete, siis mesilastesõbraliku aia loomine, kus te saate töötada nende usinate ja oluliste putukatega kõrvuti, pole nii keeruline. Muideks, kui neid kogemata ei lömastata või lööda, siis mesilased toimetavad omaette ja jätavad teid rahule. Samas võiksite vältida tugevalt lõhnavaid parfüüme, juukselakke või muid lõhnaaineid, mis võivad meelitada teile ligi nektareid otsivaid segadusse sattunud mesilasi.