Kullakaevamine

John Deere 1910G kaevanduses

John Deere’i 1910G forvarder on tõeliselt võimas metsas, ent kuidas tuleb 1910G toime kullakaevanduses?  Selgub, et 1910G on tõeliselt võimas ka kaevandustunnelis – nagu näitavad Lapimaa kogemused Soomes.

Soomes Lapimaal asuv Kittilä kaevandus on hetkel Euroopa suurim kullakaevandus. Ettevõtte Agnico Eagle Finland Oy juhitavas kaevanduses kasutatakse Sandvik Rhino 100 teisaldatavat tõstepuuri, mille kanduriks on John Deere'i 1910G. Tuomas Kyykkä esindab Soome ettevõtet TRB-Raise Borers Oy, mis toodab ja kohandab tõstepuure klientide jaoks üle kogu maailma. Kyykkiä sõnul ei võimaldanud standardsed tööstuslikud valikud Kittilä jaoks toimivat lahendust, kuna kandevõime polnud optimaalne ja kabiini funktsioonid polnud piisavalt mobiilsed. “Antud kontseptsiooni puhul on kaevanduses suur kasu kabiinist, mis pöörleb täies ulatuses,” selgitab Kyykkä. Kittilä kullakaevandus sai 1910G kätte 2017. a.

Lõbus sõit

Kyykkiä sõnul on tagasiside kaevandusest olnud äärmiselt positiivne: lisaks suurepärasele jõulisusele ja ergonoomikale on 1910G mudeli juhtimine “puhas rõõm”. Päris kindlasti on see masin operaatorite lemmik, tänu reguleeritava kõrgusega kabiinile ja väga heale nähtavusele igas suunas,” ütleb Kyykkä, lisades, et näiteks kaheksatunnise töövahetuse tegemine on ergonoomilises mõttes palju lihtsam, kui sõita kogu päev 1910G mudeliga. Kuid 1910G polnud esimene 1910-seeria masin Kittiläs. Selgub, et juba 2010-ndate algul, pidades läbirääkimisi John Deere'i esindajatega Tamperes leiti kiiresti, et 1910E on õige masin kullakaevanduse jaoks. 

Kaevute sügavale? 

1910E oli piisavalt liikuv, et saada hakkama igas kaevanduses, ning sellelgi mudelil oli pöörlev ja reguleeritava kõrgusega kabiin, mis sobib suurepäraselt keerukate kaevandustööde jaoks. Järgmised sammud: John Deere'i meeskond Joensuus modifitseeris 1910E mudelit, eemaldades noole ja koormaala ning muutes masina madalamaks. Seejärel pandi tööle TRB-tõstepuurid, et 1910E mudelit veelgi modifitseerida, lisades kandurile tööseadmeid. “Kabiinis tehti samuti mõned muudatused, näiteks paigaldamise meie kasutatava juhtsüsteemi ja lisasime ekraane,” ütleb Kyykkä.

Tootmise suurendamine

Uus “Deer-Rhino” suundus suurte ootustega Lapimaale aastal 2014 – ja peagi sai selgeks, et tõstepuuri kasutamine tõi kaasa suure muudatuse, suurendades oluliselt igapäevast tootlikkust. 1910E osutus väga töökindlaks, minimaalsete seisuaegadega mudeliks. Seetõttu oli peagi aeg hankida veel üks tööhobune ning kolm aastat hiljem saabus mudel 1910G. Kyykkä sõnul on kaks tõstepuuri üsna mitmekülgsed, suudavad puurida nii üles- kui allasuunas ning neil on neli erinevat puurimismoodulit. “Puure on ka üpris lihtne vahetada – isegi algajal operaatoril võtab selle tegemine vaid kaks tundi,” ütleb Kyykkä.  


In The Forest 2/2020