Meie 5 peamist niitmise näpunäidet elujõulise muru jaoks

Niitmine võib hõlmata endas enamat kui kosmeetilist lõikamist. Kui see on õigesti tehtud, võib see parandada teie muru üldist seisukorda ja vastupidavust. Vaadake meie parimaid niitmispraktikaid suurepäraste murude jaoks.

Korralik niitmine võib aidata hoida umbrohtu kontrolli all, töödelda ümber toitaineid ja parandada sügavat juurduvust. Parimad niitmispraktikad erinevad vastavalt hooajale, ilmastikutingimustele, rohuliigile ja kui intensiivselt te oma muru eest hoolitsete. Siin on mõned punktid, millega arvestada.

1. Oluline: terav korralikult paigaldatud niiduki tera

Nüri tera või veelgi hullem, valepidi paigaldatud tera, ei võimalda puhtalt lõigata. See mitte ainult ei põhjusta seda, et teie muru näeb välja ebaühtlane, kuid vigastatud rohul on rohkem sisenemiskohti putukatele ja haigustele, nagu ütleb Florida Ülikooli linnamuruspetsialist Laurie Trenholm. Terava tera puhas lõige hoolitseb ilusa ühtlase välimuse eest, mis on ka rohu jaoks palju tervislikum.

2. Hoolitsege oma rohuliigi eest õigesti

Igal rohuliigil on oma soovitatav kõrgus. Trenholmi sõnul saab muru rohuliigi tuvastamiseks ja soovitatava lõikekõrguse väljaotsimiseks aja võtmine aidata kaasa elujõulisele jõudsalt kasvavale murule.

Ideaalne lõikekõrgus põhineb rohuliigi lehelaba suurusel. Peenemate lehtedega rohtusid saab lõigata madalamaks, samas kui laialehelistel liikidel läheb paremini, kui need on veidi pikemad,“ ütleb Trenholm. St. Augustine’i rohi on laialehiste liikide seas pikkuse poolest esimeste seas, kasvades kõige paremini umbes 9 cm (3,5–4 tolli) pikkusena, samas kui rohuliiki Centipede, mis kasvab vastu maad, saab hoida vaid 2,5–5 cm (1–2 tolli) pikkusena.

3. Seega milline lõikekorpuse kõrgus on õige?

Rohuliik on siin peamine tegur, kuid mitte ainuke. Niitmise rusikareegel on mitte eemaldada ühe lõikamisega rohkem kui kolmandiku olemasolevast lehekoest.

Madalamal murul on enamasti rohkem probleeme umbrohuga, kuna muru ei laotu nii paksult, võimaldades valgusel jõuda mullani ja umbrohu seemnetel idaneda. Samas kui lasete murul kasvada liiga kõrgeks ja lõikate selle korraga väga lühikeseks, koormab see rohtu ja põhjustab sellel toitainete hankimist juurestikust, lagundades juuri ja põhjustades lõpuks hõrenemist ja kahjustunud muru, väidab Georgia ülikooli murualade laiendamise spetsialist Clint Waltz. Muru regulaarselt rohuliigi jaoks soovitatavast lühemaks lõikamine põhjustab sama efekti.

Parim lahendus on hoida lõikekõrgus kogu aasta samana – lihtsalt jätke niiduk seadistatuks kõrgusele, mis on teie rohuliigi jaoks ideaalne.

4. Ajastus: niitke õige intervalliga

See on lihtsalt loogiline. Kui te väetate ja kastate muru sageli või see on aktiivne kasvuperiood, peate niitma kaks korda nädalas. Kui rohul on puhkeperiood, ei pruugi teil olla vaja üldse niita. Kui rohi kannatab põua põhjustatud stressi tõttu, ei taha te seda üldse niita, sest isegi vähene sellel kõndimine võib seda kahjustada.

Pidage kinni reeglist mitte eemaldada korraga rohkem kui kolmandiku lehekoest. Kui soovitud muru kõrgus on 5 cm (2 tolli), tuleb seda lõigata siis, kui see on kasvanud 7,6 cm (3 tolli) pikkuseks.

5.Mida teha lõigatud rohuga?

Kui olete niitmisega järje peal ja ei tekita suuri materjalikoguseid, peaksite laotama lõigatud rohu uuesti murule – neis on palju toiteaineid, mida teie muru saab kasutada. Isegi lehti on võimalik multšida ja jätta alles pinnase väetamiseks.