Elu aeg kasvav puu: kuidas see leida ja istutada?

Puu istutamisel te ei tee seda ainult enda jaoks. Sageli saab mitu põlvkonda seda nautida ja seostada seda teiega. Meil on mõned näpunäited, millega puu valimisel ja istutamisel arvestada.

Arvestades pikaaegset suhet, mis teil ja teie perel saab istutatava puuga olema, on hea mõte mõelda see protsess läbi. Oleme rääkinud asjatundjatega ja teinud märkmeid, mis on oluline.

1. Põhialused: valgus, niiskus, suurus

Võib olla olete kuulnud ütlust, et ka puudel on tunded. Kuid isegi kui see nii pole, siis neil on eelistused. Osadele meeldib palju valgust, teistele vähem. Osad taluvad väga märga mulda, isegi uputusi. Kui te soovite, et teie puu kasvaks jõudsalt, peate uurima istutuskohta ja tegema veidi uurimistööd seoses sellega, milline puu sinna sobiks.


Tasub ka mõelda mitu aastat ette. Kui palju ruumi teil on ning mis kuju ja suurusega saab täiskasvanud puu olema? Arvestage sobiva kaugusega hoonetest ja teistest puudest. Lisaks mõelge selle peale, mis toimub maa all – osade puude juured kasvavad kaks kuni kolm korda laiemaks kui puu ise. Jätke neile võimaluse korral torude ja hoonete vaba ruumi hargnemiseks.

2. Mis teile meeldib ja mida te soovite?

Mõelge oma eelistustele: suurus, kuju, lehtede tüüp, uhked õied, sügislehtede värv ja muud tunnused. Kas te soovite kiiresti kasvavat puud? Kui jah, kaaluge kompromisse – dekoratiivsetel pirnipuudel on kaunid valged õied, ilus sügisene värv ja need kasvavad kiiresti. Kuid nende oksad on nõrgalt kinni, hakates umbes 20 aasta pärast murduma. Tehke kohalikes puukoolides või ülikoolide laiendatud veebisaitidel uurimistööd.

3. Ostke ja istutage

Kui te teate, mida te tahate, on aeg sooritada ost. Siin on teil mõned valikud ja me soovitame järgmist: mullapalli ja kotiriidega puud esimesel, potis olevad puud teisel ning palja juurega puud kolmandal kohal. Mullapalli või kotiriidega saate hankida suuremaid 2,5–3,5 m puid, kuid puukooli kõige suurema puu valimine ei pruugi olla parim. Ümberistutamisel kaduma läinud juurestiku kohta kulub puul iga 2,5 cm läbimõõdu kohta üks aasta oma juure uuesti kasvatamiseks. See tähendab, et suuremal puul võib kuluda mitu aastat juurte uuesti ajamiseks, enne kui see saab hakata ise kasvama, samas kui väiksem puu taastub kiiremini ja võib lõpuks kasvada kiiremini suureks.

Puude istutamiseks on parim aeg kevadel ja sügisel, kuid te võite tahta oodata, kuni muld on kuiv ja pehme, kuid mitte liiga kõva. Ärge kiirustage istutamisega kevade alguses, te tahate istutamiseks mõnusalt sooja mulda. Põhjamaises kliimas on parim istutada sügisel mitte hiljem kui 6–8 nädalat enne talve, et puul oleks aega aklimatiseeruda.

Kaevake piisavalt sügav auk, et potis või kotiriides olev muld oleks maapinnaga ühetasane. Parima tulemuse saavutamiseks kobestage puu ümber olev muld 2–3 korda augu laiuselt, et muuta juurte ajamine lihtsamaks. Kui puu on augus, eemaldage olemasolul kogu traadist korv, kotiriie ja nöör, kui see on võimalik. Viimasena kasutage kotiriide ülemise kihi eemaldamiseks nuga, et see ei tõrjuks mullapallilt niiskust eemale.

Pärast augu uuesti täitmist kastke korralikult, et kinnitada muld. Olenevalt puu asukohast ja suurusest võib värskelt istutatud puu vajada nädalas umbes 38–57 liitrit (10–15 gallonit) vett. Värskelt istutatud puu ümber umbes meetrise läbimõõduga ringi jagu orgaanilise multšikihi laotamine, mis on ligikaudu 8–10 cm paksus, aitab säilitada niiskust ja takistada umbrohul kasvamast. Hoidke multš puutüvest vähemalt 5 cm võrra eemal.

Kui see on maapinnas, jätke puu rahule ja ainult kastke seda. Väetamine ja kärpimine (v.a juhul, kui leidub katkiseid või haigeid oksi) võib oodata, kuni juured on kinnistunud.