Miks tasub kasutada muruõhutajaid?

Lihtne viis kaunima muru saavutamiseks
Pärast muru kobestamist tuleks seda paari päeva jooksul kaitsta. Seejärel on haljasaladel optimaalsed tingimused muru uuendamiseks pärast kobestamist.

Lihtne viis oma muru uuele tasemele viimiseks

Vaadake, kuidas teie aed haljendab. Pole vahet, kas teil on suur või väike aed – meie elektri- ja bensiinimootoriga muruõhutajad elustavad teie muru ja muudavad selle ilusaks. Enne esimest õhutamist peab muru olema vähemalt kolm aastat vana. Niitke muru enne alustamist võimalikult madalaks, ideaalne keskmine kõrgus on 4 cm. Võimalusel töödelge kuiva pinnast. See aitab vältida masina kahjustusi ja tehtud soonte kinnivajumist

Hüvasti, sammal! Tervisliku muru loomiseks ja hooldamiseks kulub korralik vaev. See tähendab ka regulaarset muru kobestamist – kulurohu ja sambla füüsilist eemaldamist, et toitained mulda pääseksid

MIS ON MURU ÕHUTAMINE?

Muru õhutamisel augustatakse pinnast kergelt ning eemaldatakse selle käigus multš (niidetud rohu jäägid) ja sammal. Sellega paraneb pinnase hapnikuvarustus ja muru kasv kiireneb. Seda kirjeldav ingliskeelne mõiste „verticutting“ (vertikuteerimine) tuleb sõnadest „vertical“ (vertikaalne) ja „cut“ (lõikamine). Parim aeg muru õhutamiseks on kevadel aprilli keskpaigast mai alguseni. Sel ajal uueneb muru kõige paremini. John Deere’i muruõhutaja spiraalkinnitusega lõiketera lõikub murukamarasse millimeetri sügavusel. Selle käigus vabaneb pinnas kuivanud rohust ja kulust.

Kogumiskotiga muruõhutaja kogub jäägid õhutamise käigus kokku.

Liiga väikeste juurtega taimed tõmmatakse õhutamise käigus välja. Seega ei tohi värskelt paigaldatud murukamarat õhutada, kuna juurdumiseks kulub mitu kuud. Reeglina peab muru enne esimest õhutamist olema vähemalt kolm aastat vana.

Pärast õhutamist tuleb muru väetada. Olenevalt pinnasest võib seda ka liivatada. Kui murukamar jääb liiga hõredaks, soovitame vajadusel teha järelkülvi.

Kulu – mis see on ja kuidas see tekib?

Ajaga kogunevad muru sisse taimejäänused ja niitmisjäägid. Need katavad mullapinna tihedalt kinni. Vihmavesi, õhk ja toitained ei jõua enam juurteni. Murukate muutub ebaühtlaseks ja hõredaks, kuna murutaimed ei saa enam tihedalt kasvada.

MURU ÕIGE ÕHUTAMINE

Regulaarne õhutamine, niitmine ja väetamine hoiavad muru terve ja ilusana. Muru hakkab kasvama, kui maapinna temperatuur jõuab 8 °C-ni. See on parim aeg esmaseks muru õhutamiseks. Euroopas saab muruõhutajat olenevalt ilmast kasutada aprillist septembrini. Ka sügis on muru õhutamiseks hea aeg, et taimkatet uuesti hooldada ja eemaldada suvega tekkinud sammal.

Pidage silmas järgmist.

  • Kevadel peab muru olema juba korra või kaks niidetud.
  • Niitke muru enne õhutamist madalaimas asendis lõiketeraga – ideaalne niitmiskõrgus on 4 cm.
  • Maapind peab olema kuiv. Nii on töö kõigis etappides lihtsam ja masin on kaitstud.
Parim aeg kõrte eemaldamiseks on hiliskevad ja sügis. Meie muruõhutajatega annate oma murule uue hingamise, muutes selle tihedamaks ja tervemaks.

LEIDKE ÕIGE TÖÖKÕRGUS

Reguleerige töökõrgus parajaks. See oleneb kulu hulgast ja pinnase tihedusest. Pidage kindlasti silmas muru vanust. Asetage seade murule – lõiketera peab maapinda vaevu puudutama. Käivitage mootor ja liigutage muruõhutajat murul lühidalt edasi ja tagasi.

Korrigeerige töökõrgust nii, et lõiketera lõikuks õige pisut maapinda.

Nüüd seadke reguleeritud töökõrgusega muruõhutaja lõiketera algasendisse. Algasendis saab töösügavust veel vastavalt vajadusele muuta.

Hooldatud muru lõikekõrgus on umbes 3 mm ja hooldamata murul umbes 5 mm.

Parem on õhutada iga kolme nädala tagant umbes 3 mm sügavuselt.

Nüüd võite alustada. Hooldatud murul liikuge muruõhutajaga ühes suunas. Tihkema pinnakattega piirkondades liikuge kõigepealt ühes suunas ja siis uuesti üle muru. Veenduge, et suuna muutmisel poleks lõiketera pinnases (käepide all). Töötage kiirelt. Peatudes lülitage masin välja.

Riisuge kulu korralikult kokku. Nüüd võib muru väetada või liivatada. Kui see on kuiv, kastke seda korralikult.

Pärast õhutamist tuleb muru mõned päevad kaitsta. Seejärel hakkab murukate taastuma.

Tähtis!
Kui maapind on väga kuiv, tuleb muru pärast õhutamist kasta.

Sügisel on veel üks oluline asi, mida meeles pidada:
Riisuge kuival päeval kõigepealt kokku langenud lehed. Neist saab väärtuslikku lehehuumust, mis sobib suurepäraselt mulla parandamiseks ja väetamiseks.

Mis on kulu? Suvel koguneb muruliblede vahele kuivanud muru ja taimejääke. Mõne aja pärast on pinnas tihedalt kaetud ja mullapind ummistunud.

ERINEVUS: ÕHUTAMINE JA AERATSIOON

Aeratsiooni all mõeldakse muru aeratsiooni. Selleks tehakse murupinnasesse masinaga 5 kuni 9 cm sügavused sõrmejämedused augud, mis täidetakse seejärel liivaga. Aukude tegemiseks kasutatav ora võib olla nii seest õõnes kui ka täidetud.

Selle protsessi käigus purustatakse tihke pinnas, toimub gaasivahetus, soodustatakse aeroobsete bakterite elutsemist pinnases ja kiirendatakse sellega muru kasvamist. Pärast aeratsiooni ja järelkülvi väetatakse muru. Golfimuru aeratsiooni ja tasandamise järel liivatatakse kogu ala.

Aeratsiooni tehakse tavaliselt enne muru hooajalise kasvu algust mai alguses või augusti keskpaigas. Aeratsiooni sagedus oleneb pinnasetingimustest ja ilmastikust. Väikeste oradega töötades (näiteks niiske koha õhuvahetuse parandamiseks) pole liivatamine tingimata vajalik.

Murukobestaja John Deere D38R

Transkriptsioon